HİKAYELER

YAŞLI ÇİFTÇİ VE OĞULLARI

Ölüm döşeğindeki yaşlı bir çiftçi, bu dünyadan ayrılmadan önce oğullarına hayat ile ilgili bir ders vermek istemiş. Beşini birden yanına çağırmış. Hepsi geldiğinde, yaşlı çiftçi söze girmiş ve ” Oğullarım her fani gibi ben de ölümü tadacağım ve bu dünyadan göçüp gideceğim . Bugün sizi buraya çağırma sebebim gözümün arkada kalmaması için sizin ile konuşma isteğimdendir .
O sırada yaşlı çiftçinin eşi odaya elinde ince ince kesilmiş dal parçaları getirmiş.

Yaşlı çiftçi oğullarına dönüp “Hepiniz birer tane alın,” deyip , kalanları da elinde birleştirip bir ip yardımıyla sıkıca bağlamış. Oğulları dalları sırayla almış. Yaşlı çiftçi, “Elinizdeki dalları kırmayı deneyin,” demiş. Ve bütün çocuklar tek hamlede ellerinde olan dal parçalarını kırmayı başarmışlar.
Sizin elinizdekiler bitti demiş . Sıra benim elimdeki dal parçalarında demiş .

Ardından, elinde duran sıkı bağı en büyük oğluna verip “Kır bakalım,” demiş. Büyük oğlu, kızarmış bozarmış ama ne kadar uğraşırsa uğraşsın elindeki bağı kıramamış.

Yaşlı çiftçi ; ” Hele demiş sırasıyla gelin bakalım abinizin yapamadığını bu defa da sizler deneyin ” demiş .

Diğer çocuklar da sıra ile denemişler ama nafile başarabilen olmamış.

Yaşlı çiftçi, amacına ulaştığı için gülümsemiş , “Görüyorsunuz ya, dallar tek iken her biriniz nasıl da cengaverdiniz tek hamlede yerle bir ettiniz elinizdeki dalları. Ama gel gör ki dallar birleşince ne kadar da cengaver olsanız elinizden birşey gelmedi .
İşte evlatlarım sizler de ele güne karşı dosta düşmana karşı bu dallar gibi ayrı gayrı olursanız kırılır , savrulur , yok olur gidersiniz . Ama eğer birleşen tek parça dallar gibi bir birinizi tutar bırakmaz birbirinize sıkı sıkı tutunursanız, dertler derya da olsa yıkamaz . Yaşlı oduncu ” beni , bu atanızı gözü arkada bırakmayın ve birlik olacağınıza söz verin ” demiş.
Oğulları birbirlerine bakıp her bir ağızdan söz vermişler . Yaşlı çiftçi  ; yüzünde huzurlu bir gülümseme ile ruhunu teslim etmiş .

Sayın okuyucu ; Birlikten kuvvet doğar . Gözü tok , gönlü hoş , dili hoş insanlar ile olmak dileğiyle .

Kategoriler:HİKAYELER

Tagged as: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s