HİKAYELER

HASTANENİN PENCERESİ

 

İleri derecede hasta iki adam ayni hastane odasındaydılar.
Adamlardan birinin her öğleden sonra bir saatliğine oturmasına izin veriliyordu, ciğerlerindeki suyun süzülmesi için.
Bu hastanın yatağı odadaki tek pencerenin tam yanındaydı. Diğer hasta ise hep sırtüstü yatmak zorundaydı.
Bu iki hasta saatlerce birbiriyle konuşur, eşlerini, ailelerini, evlerini, işlerini, askerlik anılarını, tatilde gittikleri yerleri anlatırlardı birbirlerine.
Pencerenin yanındaki hasta, her öğleden sonra oturmasına izin verdikleri saati diğer hastaya pencereden görebildiklerini anlatarak geçiriyordu.
Diğer hasta hep bir sonraki günü iple çekmeye başladı, dışarıdaki renkli ve hareketli dünyayı dinlemek için.

Pencere, içinde çok güzel bir göl olan parka bakıyordu. Ördekler ve kuğular gölde yüzerken çocuklar onlara bakıp gülüşüyorlardı .
Genç aşıklar, gökkuşağının tüm renklerindeki çiçeklerin arasında kol kola dolaşıyorlardı. Ulu ağaçlar etrafı süslüyor, uzaktan şehrin silueti görünebiliyordu.
Pencere kenarındaki adam bunları muhteşem bir detayla anlatırken, odanın diğer ucunda yatan adam gözlerini kapar ve bu muhteşem manzarayı hayalinde canlandırırdı.
Sıcak bir öğleden sonra, pencerenin yanındaki adam geçmekte olan bir şenlik alayını tarif etti. Diğer adam bando seslerini duyamasa bile hayalinde canlandırabiliyordu, pencere kenarındaki adamın tasviriyle.

Günler ve haftalar geçti.
Bir sabah banyo yaptırmak için su getiren gündüzcü hemşire pencere kenarında yatan hastanın cansız bedeniyle karşılaştı: Uykusunda, huzur içinde ölmüştü.

Hüzünlendi, hastane görevlilerini cesedi dışarı taşımaları için çağırdı.
Uygun zaman geçtiğine kanaat getirir getirmez, diğer hasta pencerenin kenarındaki yatağa taşınmasının mümkün olup olamayacağını sordu. Hemşire memnuniyetle isteğini yerine getirdi, hastanın rahat olduğundan emin olduktan sonra onu yalnız bıraktı.
Yavaşça, duyduğu acıya aldırmadan, bir dirseğine yaslanarak dışarıdaki dünyaya bakmak üzere yatağından doğruldu adam.
Sonunda, dışarıyı kendi gözleriyle görme zevkini yaşayabilecekti.
O kadar heyecanlıydı ki heyecanını gizliyemiyor kendine yakalanıyordu.
Pencereden dışarı bakabilmek için yavaşça dönmeye zorladı kendisini.
Pencereden dışarı bakınca bir şok ile karşılaştı. Olamaz diye sesini kendine duyuracak bir şekilde söylendi.
Pencere, kapkara bir duvara bakıyordu.
Adam hemşireye, vefat eden oda arkadaşının pencerenin dışında görünen harika şeylerden bahsettiğini anlattı . Hemşireler böyle bir şeyin mümkün olamayacağını çünkü yıllardır hastane yerleşkesinin bu şekilde olduğunu ve hep bu odunun dışarıya  bakan penceresinin kapkara bir duvara baktığını dile getirdiler . Hasta adam ” peki ” neden  diğer  hasta  böyle şeyler anlatıyordu dedi .
Hemşire şöyle cevap verdi , ”Sanırım sizi cesaretlendirmek, size yaşama sevinci verererek , hastalığınızın iyileşmesini  sağlamak istedi ” dedi. ” Hasta adam oracıkta kalakaldı . Kelimeler boğazında düğümlendi konuşamadı. Tir tir titriyordu. Kendinden utanıyordu. Hemşirenin   ” iyi misiniz ” çığlıklarını bile duymuyordu . Çünkü içten içe kıskançlık yapmış dışarıdaki hayatı gördüğü için pencere önündeki adamın ölmesini isteyip yerine geçmek istemişti. Oysa ki o bunları düşünürken oda arkadaşı onun için neler neler düşünmüştü.

Sayın okuyucu ; var olan güzellikleri görmek için sadece gözlerin yetmediğini , kalplerin gözlerden çok daha etkili olduğunu bu hikayede daha iyi anlamışsınızdır. Kalbinin güzelliği diline vurmuş olan hasta diğerini cesaretlendirmek için elinden geleni yaparken diğer hasta hırslarına , içindeki kötülüğe yenik düşmüştür . Böyle insanlardan olmamak ve uzak olmak dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s