HİKAYELER

KARTALIN YENİDEN DOĞUŞU

 

‘ Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır.70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için , 40 yaşlarında iken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.

Kartalın yaşı 40 a dayandığında penceleri sertleşir , esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır.Tüyleri kartlaşır, kalınlaşır vekanatlarına takılmaya başlar.

Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.

Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir . Bu yeniden doğuş sürecei 150 gün kadar sürecektir .

Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda , artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar . En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer . Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler . Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır . Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar .

5 ay sonra kartal , kendisini 20 yıl daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir .

Kartalın yeniden doğuşu yukarıda yazılı peki ya sizin ki ?

Kategoriler:HİKAYELER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s