Genel

VERİMLİ DERS ÇALIŞMANIN 5 ANAHTARI

  •       ” Başımı dersten kaldırmıyorum ” Bu cümleyi çokça duymuşsunuzdur . Ancak problemin çözümü aşırı ders çalışmak değil etkin ders çalışmaktır. Binlerce soru çözmek değil konuyu açıklayıcı değişik sorular çözmektir. Bu yüzdendir ki zamanı heba etmek değil zamanla bütünleşmektir. Dinlenme vakitlerine dikkat etmeli çalışma saatleri olarak yemek sonralarını , gecenin ilerleyen saatlerini seçmemeliyiz. Ve şunlara yani olmazsa olmazlara dikkat etmeliyiz.

  1 ) HERŞEY SICAĞI SICAĞINA GÜZEL

Okulda ders esnasında öğretmenimizi dinlemeli anlattığı konulara can kulağı ile eğilmeliyiz. Öğretmenimiz ile göz teması kurmalı olaydan yani dersten kopmamalıyız. Ses tonuna dikkat ederek önemli noktaları atlamamalıyız.

                     2) PLANLI ÇALIŞMAK

Her gün belirleyeceğimiz bir saatte istikrarlı bir şekilde ders çalışmalıyız. Vucudumuz günün o saati geldiğinde bize adeta uyarı vermeli . Örnek : Akşam (20 :00 – 21:00)

                     3) GÜNLÜK TEKRAR

İnsanlar gün içinde derste öğretmenini dinlemiş bile olsa evde okulda işlediği dersleri tekrar etmez ise anladığı şeyleri unutması mümkündür . Bu yüzdendir ki başarılı insanlar başarılarını yaptıkları tekrarlara borçludurlar.

                4. KONU – SORU – CEVAP

Çalışmış olduğunuz konuyu tam olarak bitirdikten sonra o konu ile ilgili sorular çözün. Anlamadığınız soruları , yapamadığınız soruları aile içinde bir büyüğünüze yada okulda öğretmeniniz ile paylaşın ve cevapsız soru bırakmayın .

               5) DERS – MOLA UYUMU

Çalışırken molalara dikkat etmelisiniz. 3 saat çalışıp 10 dakika mola vermenizin size hiç bir faydası olmaz. Ya da 20 dakika çalışıp 1 saat mola vermenizin de size hiç bir faydası olmaz . İkisi arasındaki dengeyi kurmalısınız. İdeali 45 dakika çalışmak 15 dakika ise mola (dinlenmedir)

Kategoriler:Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s